KONSULTACJA PSYCHOLOGICZNA

Wiele osób przed pierwszym spotkaniem ze spcjalistą, zastanawia się, jak wygląda konsultacja psychologiczna i jak się do niej przygotować. Konsultacja jest to przede wszystkim rozmowa z osobą potrzebującą, która zgłasza się do Ośrodka Relacji. Może ona służyć kilku celom:

  • udzieleniu wsparcia osobie, która nie wie, z jakich form pomocy może skorzystać;
  • poznaniu osoby, która zgłasza się na psychoterapię oraz rodzaju trudności, których doświadcza (zazwyczaj 2 spotkania);
  • kwalifikacji na terapię grupową.
Spotkanie zwykle trwa 50 minut.

Jak wygląda takie spotkanie?

W czasie spotkania będę starała się poznać Ciebie: to jakie obecne trudności sprowadziły Cię do mojego gabinetu, co chciałabyś / chciałbyś zmienić w swoim życiu. W trakcie konsultacji zapytam Cię o Twoją historię życiową i różne aspekty Twojego życia, jak praca czy relacje. Nie musisz się obawiać pytań, to Ty zdecydujesz, jakich informacji udzielisz i na które pytania odpowiesz.

Podczas spotkania Ty również masz możliwość zadawać pytania – o to, jaka forma wsparcia byłaby dla Ciebie najlepsza oraz na czym polega psychoterapia w moim gabinecie. Możesz też zapytać o moje kwalifikacje czy nurt, w którym pracuję.

Celem spotkania jest wspólne podjęcie decyzji o wyborze najlepszej dla Ciebie formy wsparcia w postaci psychoterapii indywidualnej lub grupowej czy w formie kilku konsultacji psychologicznych. Podczas konsultacji zdarza się, że psychoterapeuta proponuje Klientowi skorzystanie z oferty innego terapeuty, specjalizującego się w danych trudnościach lub z równoległej pomocy psychiatry bądź innego specjalisty.

Jak się przygotować do spotkania?

Przed spotkaniem z psychologiem czy psychoterapeutą nie potrzebujesz się w żaden specjalny sposób przygotowywać. To, nad czym warto się zastanowić przed spotkaniem to jakie okoliczności, sytuacje sprawiły, że zdecydowałeś / zdecydowałaś się sięgnąć po pomoc. Nie ma tutaj dobrych ani złych odpowiedzi. Nie musisz też w żaden sposób tłumaczyć się ze swoich trudności czy motywacji do podjęcia współpracy z psychologiem. Nawet jeśli w trakcie spotkania będzie Ci trudno mówić o tym, co się dzieje obecnie w Twoim życiu lub o jakichś doświadczeniach z przeszłości, które nie dają Ci dziś spokoju – nie ma w tym nic złego, ninie będę Cię w żaden sposob oceniać. Psychoterapia jest procesem, w którym na wszystko przyjdzie czas, nie musisz się starać opowiadać o wszystkim już podczas pierwszego spotkania. Moją rolą będzie, aby pomóc Ci w trakcie terapii mówić o tym, o czym być może będzie trudne mówić podczas pierwszych konsultacji.

Kwalifikacja do terapii grupowej:

Głównym celem tego spotkania jest sprawdzenie, z jakimi trudnościami potrzebujesz sobie poradzić podczas terapii grupowej. Jest to o tyle ważne, iż do grupy terapeutycznej ważne jest dobranie osób o podobnych trudnościach i w podobnym momencie życia – dzięki temu stwarza się każdemu uczestnikowi najlepsze warunki do pracy w grupie. Spotkanie ma na celu sprawdzenie, czy jesteś gotowa / gotowy do udziału w takiej formie psychoterapii oraz rozwianiu Twoich wątpliwości co do tej formy wsparcia.